• KITARRID

• Kitarrid jagunevad üldiselt kolme liiki-

1. Klassikalised naturaalkitarrid - nailonkeeltega   2. Tavalised naturaalkitarrid - metallkeeltega 3. Elektrikitarrid -metallkeeltega

Edasi jagunevad kitarrid mõõdu järgi -

1. 4/4 kitarrid -täismõõdus
            2. 3/4 kitarrid - 3/4 mõõdus, mõeldud väiksematele lastele
            3. 1/2 kitarrid - 1/2 mõõdus, lastekitarrid

Kuni 12-aastase lapse esimeseks pilliks tuleks kindlasti valida nailonkeeltega klassikaline kitarr, seda on pehmem ja mugavam mängida.
            Kui laps on väiksemat kasvu, siis tasuks mõelda 3/4 mõõdus pilli peale, arvestades asjaolu, et hiljem tuleb see kindlasti vahetada täismõõdus pilli vastu.
            Teismelised õpilased võivad alustada ka tavalise metallkeeltega naturaalkitarriga, eriti, kui tahetakse õppida akordisaadet ja duure.

-Pilli ostmine-

NB!
            Müügiportaalidest (Soov, Kuldne börs jne.) kitarri ostmiseks on vaja kogemust, et mitte petukauba otsa sattuda.
            Tihti pakutakse seal massiliselt uusi kitarre hinnavahemikus 50-150 eurot.Kahjuks ei kõlba enamus neist mängimiseks,
            tegemist on kitarrilaadsete toodetega, millel puudub igasugune kvaliteet ja garantii.

Seega vaatame kohe, mida pakutakse poes...

Klassikaliste kitarride hulgast on valida tavaliselt Fenderi, Ibanezi, Yamaha,Takamine või  Paco Castillo toodangu seast.
            Kõige levinumad klassikalise kitarri mudelid, mida soovitavad paljud õpetajad, on Yamaha C-30M -110.-eurot , C-40 - 130.-eurot.
            Pvx Muusik toob maale ka Hispaanias valmistatud Paco Castillo kitarre, nende hinnad algavad umbes 250.-st eurost.

Kitarri hinnale lisandub kitarrikoti hind - umbes 30.- eurot ja häälestaja.

Vaata klassikaliste kitarride pakkumisi siit: Stanford Music,  PVX Muusik

Pill ostmisel küsi vajadusel nõu erialaõpetaja või Erki käest: erki.sepp@gmail.com 53 734 864

-Kitarri hooldamine ja kasutamine-

Kitarr on veelgi pirtsakam instrument, kui klaver. Kitarrile ei meeldi samuti temperatuuri kõikumised.
            Ahju äärde unustatud kitarr võib pauguga lõhki kuivada, liiga niiskes ruumis läheb kitarr kummi nagu õhupall.
            Seega tasub kitarri hoida samuti keskmise temperatuuri ja niiskusega kohas.
            Liiga niiskes kohas pannaks pilli sisse niiskust imavaid padjakesi, talvisel kütteperioodil kasutatakse omakorda spetsiaalset niisutajat, mis käib pilli sisse.

Kitarr on samuti väga õnnelik, kui talle ostetakse kohe alguses korralik kott(paksendustega) või kohver(parim valik).
            Kitarri ei tohiks kunagi asetada püstiselt seina või millegi muu najale seisma, maha kukkudes saab tõenäoliselt viga kas kitarrikael või korpus.
            Soovitav on kitarrile hankida spetsiaalne jalg, selle puudumisel pane puhkeasendis kitarr lapiti kas diivanile või laua peale, nii ei saa ta ümber kukkuda.

Enne kitarri mängimist pese kindlasti käsi, vastasel juhul määrduvad pilli keeled kiiresti ja kaotavad kõla.
            Kitarri keeli vahetatakse vastavalt vajadusele, algajal piisab ühest komplektist õppeaasta jooksul, igapäevasel mängijal võib kuluda ka mitu komplekti kuus.

Kitarrikeelte komplektid maksavad umbes 5-20.- eurot, vahetamiseks on soovitav muretseda spetsiaalne abivahend Dunlop String Winder, saadaval kõigis muusikapoodides mõne euro eest.